شما اینجا هستید
» » فغانی: کولینا موافقت ضمنی خودش را با VAR داخلی اعلام کرد


داور بین‌المللی کشورمان گفت: وقتی اشتباهات داوری را بزرگ جلوه می‌دهند، در مورد نفع‌شان از داوری هم صحبت کنند.

 

 علیرضا فغانی در گفت‌وگو با برنامه زنده رادیویی و در خصوص حضور کولینا رئیس کمیته داوران فیفا در ایران گفت: تا جایی که من می‌دانم، آقای تاج در سوئیس از ایشان دعوت کردند تا به ایران بیاید، جلسات خوبی در مورد VAR داشتند، اما اینکه بیاید و VAR را تأیید کند اینطور نبود، او از امکانات ما بازدید کردند. در مورد اینکه VAR را تأیید کند صحبتی نداشت. موافقت ضمنی خودشان را با VAR داخلی اعلام کردند و به خاطر محدودیت‌هایی که ما به خاطر تحریم داریم اعلام کردند. 

فغانی در خصوص اینکه آیا سیستم کمک‌داور ویدئویی با امکانات داخلی ما می‌تواند به فوتبال کمک کند، گفت: اگر هماهنگی‌های لازم از طریق نهادهای مربوطه صورت بگیرد، می‌تواند کمک کند. از جایی که فوتبال باشد VAR کمک‌ می‌کند که نتایج واقعی‌تر باشد. با تصمیماتی که گرفته شده، همه به استفاده از این سیستم امیدوار شدند.  با کلاس‌هایی که برگزار شده و مسئولان در آن شرکت و آشنایی پیدا کردند، ان‌شاءالله بتوانیم از فصل آینده از این سیستم استفاده کنیم. 

فغانی در ادامه گفت: من در تاریخی که کولینا به ایران آمد، باید در دوره مدرسی شرکت می‌کردم، اما با آمدن او باید در کنارش حاضر می‌شدم. آقای مرادی به این دوره رفتند و آقایان رفعتی، شکوری و فتاحی نیز در دوره‌های دیگر حاضر شدند. در سمیناری که برگزار شد، بحث مدرسی و اینکه پروتکل چگونه است انجام شد، بحث مدیریتی، سخت‌افزار و شرایط ایده‌آلی که مدنظرمان است عنوان می‌شود. باید به شرایط آرمانی برسیم، کارشناسان آنها می‌آیند VAR آفلاین را بررسی می‌کنند، بعد از تأیید آنها باید دوره‌های مربوطه با پشت سر بگذاریم تا بتوانیم از سیستم کمک‌داور ویدئویی به صورت آنلاین در مسابقات‌مان استفاده کنیم. 

داور بین‌المللی فوتبال ایران در پاسخ به این سؤال که دربی هشتاد و نهم با قضاوت خورشیدی برگزار شد و اینکه فغانی پیش از این اعلام کرده بود دیگر نمی‌خواهد در دربی سوت بزند، گفت: من عرضم این بود که زمانی که نیاز باشد ما باشیم بحثی نیست، اما با قضاوت پشت سر هم، چهره تکراری می‌شود و ممکن است مردم خسته بشوند، ضمن اینکه ما داوران بین‌المللی دیگری نیز داریم که می‌توانند قضاوت کنند. در الی‌کلاسیکو اینطور نیست که یک داور پشت سر هم این بازی را سوت بزند. و از داوران جوان و آینده‌دار استفاده می‌شود. من در روز دربی که VAR آفلاین را چک می‌کردم می‌دیدم که اکثر تصمیمات داور درست بود. 

فغانی در خصوص اینکه این روزها صحبت‌های زیادی علیه داوری‌ها می‌شود، گفت: من در جایگاهی نیستم که در این مورد نظر بدهم، اما اگر هر تیمی بخواهد تصمیم بگیرد که فلان داور باشد یا فلان داور نباشد، داوران ما نمی‌توانند قضاوت کنند و این به کسانی مربوط می‌شود که چیدمان داوران را در دست دارند. داوران هم دوست دارند بهترین کارشان را انجام بدهند، اشتباهات همیشه هست، وقتی همه تیم‌ها مدعی هستند که داوری به  ضررشان بوده است، قطعا در جایی داوری به نفع‌شان هم بوده است، بنابراین باید انصاف وجود داشته باشد وقتی اشتباهات داوری را بزرگ جلوه می‌دهند، در مورد نفع‌شان هم از داوری صحبت کنند. 

وی در پایان و در مورد شرکت در بازی خیریه که به نفع سیل‌زده‌ها برگزار شد، گفت: همیشه سعی کردم در این برنامه‌ها شرکت کنم، اما نباید اینطور باشد که فقط جمع بشویم و یک بازی برگزار کنیم. این افراد می‌توانند کارهای بزرگتری در جهت بهبود وضعیت عزیزان سیل‌زده انجام بدهند، کما اینکه اقداماتی صورت گرفته است. 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مستطیل سبز | نگاه تازه به ورزش فوتبال