شما اینجا هستید
» » » شفر: ۳۰ سال است مربی‌ام و می‌دانم چه کاری باید انجام دهم

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت که این تیم شماره یک بوده و شماره یک خواهد ماند.
وینفرد شفر پس از تساوی بدون گل تیمش مقابل پیکان گفت: خوشحالم که دوباره شما (خبرنگاران) را اینجا می‌بینم. با وجود تمام مشکلاتی که در چند هفته گذشته داشتیم و اخبار بدی از تهران به اردوی تیم ما می‌رسید، بازی دوستانه ما در آلمان منتفی شد و دیداری با حضور هواداران زیاد بود. ما چند بازی دوستانه داشتیم اما در ورزشگاه‌های کوچک و هواداران کم بود. در آلمان می‌توانستیم مقابل هواداران زیادی بازی کنیم. با این وجود بازی خوبی بود که انجام دادیم و من از بازیکنانم تشکر می‌کنم.

وی افزود: این بازی اولی بود که مقابل هواداران‌مان انجام دادیم. با تمام این شرایط به تیمم تبریک می‌گویم و به نظرم بازی قبلی که مقابل پیکان داشتیم، بازی سخت‌تری بود. با این وجود ما در این بازی بازیکنی مثل امید ابراهیمی را نداشتیم و با این حال توپی مقابل ما نیامد. ما وریا غفوری و علی کریمی را در تمام تمرینات خود نداشتیم و محمد دانشگر هم هم با مصدومیت در تمرین حضور داشت. از بازیکنان جدید ما آذری، آقایی و صیادمنش هم راضی هستم. آنها بازیکنان جوانی هستند که استعداد خیلی خوب دارند و به نظرم باید با آنها جلسه به جلسه کار کرد و با آنها صحبت کنیم تا بهتر و بهتر شوند. باید به محمد دانشگر تبریک بگویم که به دلیل مصدومیتش شاید صد درصد آماده نشده بود، اما او بازی بسیار خوبی انجام داد.

سرمربی استقلال در خصوص ضربه ایستگاهی که فرشید اسماعیلی از دست داد، تصریح کرد: باید بگویم از ضربه ایستگاهی آخری که به دست آوردیم، راضی نبودم. شاید می‌توانستیم از آن موقعیت بهتر استفاده کنیم، پاس بدهیم و طور دیگری از این موقعیت بهره ببریم تا به گل برسیم، اما من راضی نیستم.

شفر ادامه داد: باید از بازیکنان با تجربه تیمم تشکر کنم. از رحمتی، منتظری، حیدری و حتی کریمی که خیلی به بازیکنان جوان تیم‌مان کمک می‌کنند. از هواداران‌مان تشکر می‌کنم که به بازیکنان جوان ما روحیه می‌دهند و من در صفحه شخصی‌ام از آنها خواسته بودم برای حمایت از تیم ما بیایند و به بازیکنان جوان روحیه بدهند که بار دیگر باید از آنها تشکر کنم.

وی با اشاره به خطایی که روی بازیکن جوان تیمش صورت گرفت، اظهار داشت: در بازی که در پیکانشهر مقابل پیکان انجام دادیم، شانس آوردیم که پای روزبه چشمی نشکست، بعد تیام و در این بازی هم سجاد آقایی شانس آورد که قلم بند داشت و پایش نشکست. شاید او همین جا فوتبالش تمام می‌شد. قبل از همه چیز سلامت بازیکنان مهم است. اگر قلم بند بازیکن ما را ببینید خُرد شده است و تعجب می‌کنم که چرا بازیکن پیکان با آن خطا کارت قرمز نگرفت. اگر من صحبتی می‌کنم، منظورم به داوری نیست و نسبت به اتفاقاتی است که در زمین رخ داده است.

سرمربی استقلال درباره اینکه پاس آخر بازیکنان استقلال می‌توانست بهتر باشد، گفت: این صحبت درست است. این مشکل وجود دارد و پاس آخر خیلی اهمیت دارد. پاس آخر فقط مربوط به بازیکنی که پاس می‌دهد نیست، بلکه مهاجمان هم باید خوب حرکت کرده و در موقعیت گل قرار بگیرند تا پاس آخر خوب به آنها برسد. صیادمنش در یک موقعیت خوب قرار گرفت و به نظرم می‌شد بهتر هم عمل کرد و بازیکنان ما می‌توانستند بهتر در موقعیت گل قرار بگیرند تا پاس آخر خوب به آنها برسد.

شفر اضافه کرد: صیادمنش خوب بازی کرد، اما خوب شد که او از ابتدا در ترکیب نبود. به این دلیل که او بازیکن جوانی است و بازیکنان جوان باید کم کم به ترکیب اضافه شوند و خوب نیست بازیکن جوان از ابتدا در ترکیب قرار بگیرد و تعویض شود. بازیکنان جوان خوبی در تیم‌مان داریم که آنها در آینده بهتر خواهند شد، همانطور که فصل گذشته بازیکنان خوبی داشتیم که کم کم به تیم اضافه شدند، به تیم‌های دیگر رفتند و حتی به تیم ملی رسیدند. این پتانسیل در بازیکنان فعلی‌مان هم وجود دارد که خود را به سطح بالاتری برسانند.

شفر در پاسخ به این سؤال که آیا بازهم باید منتظر تغییرات در تیم استقلال بود و آیا بازیکن جدیدی به این تیم اضافه می‌شود، اظهار داشت: چهار پنج هفته قبل اسامی بازیکنانی که می‌خواستم را به باشگاه داده‌ام، اما اکنون کسی اینجا نیست. دیروز و دو روز پیش با باشگاه در این مورد صحبت کردیم و مطمئنم که دو بازیکن به ما اضافه خواهند شد. به خصوص برای بازی با السد و بازی‌های بعدی‌مان که پیش‌رو داریم.

وی ادامه داد: شاید یک بازیکنی که در السد بازی می‌کند، مانند ژاوی یا بازیکنی که از اتلتیکومادرید گرفته‌اند یا بازیکن کره‌ای آنها، قراردادش از تمام بازیکنان ما بالاتر باشد. با این حال من از عملکرد تیمم بسیار خوشحالم. مطمئن نبودم که بتوانیم شانس بسیار بالایی برای این بازی داشته باشیم، چون بازی دوستانه خوبی با حضور هواداران‌مان نداشتیم. اینگونه آماده‌سازی کافی نیست. این آماده‌سازی در شأن استقلال نیست، ما استقلال هستیم و در قبال هواداران‌مان مسئولیت داریم. با این حال من از عملکرد تیمم خیلی خوشحالم و همانطور که گفتم فصل قبل بیشتر مقابل پیکان مشکل داشتیم. یک فرصت هم در این بازی روی دروازه ما ایجاد نشد و بازیکنان ما از علی کریمی تا وریا غفوری و آنهایی که شاید آمادگی کامل را نداشتند، با تمام وجود و توان‌شان بازی کردند. قطعاً برای بازی با ذوب‌آهن، بازی‌های بعدی و به خصوص بازی با السد تیمی کامل‌تر خواهیم داشت.

شفر خاطرنشان کرد: باید تا بازی با السد خودمان را به سطح آنها برسانیم و باید تیمی داشته باشیم در همان سطح. همانطور که دیدید امروز سجاد آقایی در دقیقه 60 به دلیل گرفتگی عضلات از زمین خارج شد. این مشخص بود که ما شاید بعد از یک ساعت باید چند بازیکن‌مان را عوض کنیم. این را قبلاً هم گفته‌ام که فقط 11 بازیکن اصلی مهم نیستند و نیمکت هم به همان اندازه اهمیت دارد و طبیعی است اگر نیمکت آماده‌ای داشته باشیم، شانس‌مان برای پیروزی مهم‌تر است.

سرمربی استقلال خاطرنشان کرد: دیدید ما در 20 دقیقه پایانی این بازی موقعیت‌های خوبی داشتیم و موقعیت‌های خوبی روی دروازه حریف ایجاد کردیم. چرا؟ علت آن دو چیز بود. اول به دلیل مربی بدنسازی آلمانی که در اردوی ترکیه با ما بود و تمرینات خوبی داشتیم و امیدوارم باشگاه شرایط قرارداد را با او فراهم کند و انسان بسیار خوبی است. دوم هم اینکه ما پنج هفته به بازیکنان‌مان استراحت دادیم.

شفر عنوان کرد: شما در نظر بگیرید که چقدر فصل گذشته برای ما سخت بود. از رده پانزدهم به رده سوم جدول آمدیم، در آسیا بازی کردیم، قهرمان جام حذفی شدیم و این خیلی مشکل بود، چون بازیکنان‌مان واقعاً خسته بودند. همه بازیکنان البته برای تمرینات انفرادی خود برنامه داشتند. اگر یک هفته زودتر تمرینات‌مان را شروع می‌کردیم به مشکل می‌خوردیم و این کار درستی بود و وضعیت خوب است. تمریناتی که در ترکیه انجام دادیم و اردویی که داشتیم، ارتفاع بالاتر کمپ ما در ترکیه نسبت به تهران و همه این برنامه‌ها خوب انجام شد. تمرین در ارتفاع بالا خوب بود، چون ما نمی‌توانیم در یک ارتفاع کم تمرین کرده و بعد به ارتفاع بالاتری برویم و بازی کنیم. من شنیدم که برخی می‌گفتند ما دیر تمرین را شروع کردیم و دیر به اردوی ترکیه رفتیم، اما من مقابل این صحبت‌ها فقط لبخند می‌زنم. من 30 سال است که مربی‌ام و می‌دانم چه کاری باید انجام دهم.

شفر درباره اینکه در رسانه‌ها آمده است که جذب تبریزی مراحل پایانی خود را سپری می‌کند، گفت: اگر اینطور باشد، خیلی خوشحالم و خوب است که این را می‌شنوم. این را هم دوباره بگویم، ما بازیکنان جوان خوبی داشتیم. سجاد آقایی، روح‌الله باقری، اللهیار صیادمنش و... که عملکرد خوبی نشان دادند. با این حال وقتی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد، خوب است که این بازیکنان جوان استراحت کنند و این بازی‌ها را ببینند تا از بازیکنان با تجربه‌‌تر یاد بگیرند. این را هم بگویم که ما مرتب با مدیر باشگاه و دستیار او در ارتباط هستیم. باید بهترین کار را انجام دهیم، استقلال شماره یک است و در آینده هم شماره یک خواهد ماند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مستطیل سبز | نگاه تازه به ورزش فوتبال