شما اینجا هستید
» » » سه گزینه رئال مادرید برای جانشینی رونالدو

تیم ملی ایران این روزها پس از 7 سال و خرده ای کار با کارلوس کی روش، بلاتکلیف ترین روزهایش را سپری می کند. موفقیت در جام جهانی و ثبات در نتایج خوب سبب شد تا اهالی فوتبال امیدوار به طلسم شکنی در جام ملت ها شوند اما روشن نشدن سرنوشت کادرفنی تیم ملی باعث شده تا یوزها وضعیت نامشخصی را در آستانه جام ملت های آسیا داشته باشند.

 

این در شرایطی است که تمام مدعیان قهرمانی سرمربی شان برای این مسابقات را انتخاب کرده اند و از بین تیم هایی که احتمالا در 8 تیم برتر جای خواهند داشت، فقط ایران در بلاتکلیفی به سر می برد.

 

پس از موفقیت در جام جهانی با کارلوس کی روش و کسب 4 امتیاز در گروه مرگ، مسئولان ورزش ایران و فدراسیون فوتبال از تداوم همکاری با این سرمربی پرتغالی سخن گفتند و فوتبال دوستان حداقل خیالشان از ثبات در راس کادرفنی، راحت شد اما هرچه زمان گذشت، ایران و کی روش به خط پایان نزدیک شدند و حالا علی رغم تاکید برخی مقامات ورزشی از جمله داورزنی بر تمدید با کارلوس، مشخص نیست که سرمربی سابق رئال مادرید بار دیگر در تیم ملی ایران خواهد ماند یا خیر؟

 

علاوه بر ابهام در سرنوشت کارلوس کی روش، به نظر می رسد فدراسیون نشینان هنوز گزینه های جدی برای جانشینی کی روش را نیز مشخص نکرده اند و به جمع بندی دقیقی نرسیده اند. روی دادن چنین اتفاقاتی در فاصله کمتر از 5 ماه تا جام ملت های آسیا، امید مردم به قهرمانی را کمرنگ تر و البته شانس ایران را برای رقابت با قدرت های آسیا کمتر کرده است.

 

 

اگر قرار باشد استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، عربستان سعودی و ازبکستان را رقبای جدی ایران برای قهرمانی در نظر بگیریم، در خواهیم یافت که آن ها با برنامه مشخصی اهداف خود را دنبال می کنند. سامورایی ها هاجیمه موری‌یاسو هافبک تیمشان در 1992 را به عنوان سرمربی انتخاب کردند، کانگوروها گراهام آرنولد 55 ساله را بر مسند هدایت تیمشان نشانده اند، ببرها همین چند روز پیش با پائولو بنتو به توافق رسیدند، هکتور کوپر به عنوان سرمربی ازبکستان انتخاب شد و سعودی ها هم که در جام جهانی با  خوان آنتونیو پیزی تمدید کردند.

 

علاوه بر این 5 قدرت فوتبال آسیا تیم های چین، قطر، عراق و امارات هم تکلیف خود برای جام ملت ها را می دانند و با توپ پر وارد مسابقات خواهند شد.

 

تیم ملی ایران از سال 2004 نتوانسته به مرحله نیمه نهایی برسد. در 2007 شاگردان امیر قلعه نوئی در پنالتی مغلوب کره جنوبی شدند، در 2011 شاگردان قطبی در وقت های اضافه به کره باختند و در 2015 هم تیم کارلوس کی روش به شکلی دراماتیک بازی را به عراق واگذار کرد. حال پس از گذشت یک و نیم دهه از آخرین حضور در نیمه نهایی، حضور ستاره های متعدد در تیم ملی سبب افزایش امیدواری در بین اذهان عمومی شده بود اما وضعیت نامشخص تیم ملی بدون شک امیدها را نیز کاهش خواهد داد.

 

آخرین قهرمانی ایران در جام ملت ها به 43 سال قبل باز می گردد. ایران با کریمی، دایی، پیوس، محمدخانی و هر ستاره ایرانی دیگر در این سال ها نتوانسته به فینال و قهرمانی برسد. این ناکامی بی شک بر حسب اتفاق حاصل نشده و حاصل تصمیمات نادرست مدیریتی در این 4 دهه بوده است.

 

حال تنها می توان امیدوار بود که تیم ملی ایران به زودی سرمربی خود را بشناسد و برنامه هایش برای جام ملت ها را آغاز کند. چند هفته قبل کی روش برنامه هایش را به فدراسیون فوتبال داد و حال تاج و دیگر مدیران فوتبال باید یک تصمیم درست بگیرند و کشتی تیم ملی را به آرامش برسانند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مستطیل سبز | نگاه تازه به ورزش فوتبال