شما اینجا هستید
» » خطر حذف بوکس آماتور از المپیک

* مهدی زال زاده

در صورت انتخاب رسمی غفور رحیم اف به سمت رئیس فدراسیون بین المللی بوکس آماتور AIBA، کمیته بین المللی المپیک فعالیت این فدراسیون را مسدود خواهد کرد. در آن صورت، احتمال دارد بوکس آماتور از فهرست انواع ورزش المپیک خارج شود.

ماه آینده میلادی در مسکو کنگره اتحادیه جهانی بوکس آماتور (AIBA) یا همان فدراسیون بین المللی بوکس برگزار می شود که در آن رئیس این سازمان انتخاب خواهد شد. پس از جنجال مالی که در سال گذشته در این اتحادیه رخ داده است، بسیاری از مردم، جریانهای قبل از انتخابات را دنبال می کنند؛ چون غفور رحیم اف رئیس موقت AIBA که نامزد  این ریاست است، با مخالفت کمیته بین المللی المپیک روبروست.

مسئله مالی AIBA باعث عدم اعتماد به جین کوا وو رئیس چندین ساله این فدراسیون شده است. افشا شده است که"وو" طی سه سال، بدهی فدراسیون را از کمیته اجرایی پنهان کرده است.

پس از سه ماه فرانکو فالچینلی معاون اول رئیس این فدراسیون هم به اراده خود که برای بسیاری غیر قابل انتظار بود، استعفا داد. غفور رحیم اف ازبک جانشین فرانکو فالچینلی شد. پیش بینی می شود که او ریاست این فدراسیون را بر عهده خواهد گرفت. طبق شایعات رایج در AIBA، او شانش خوبی برای برنده شدن در انتخابات دارد که در کنگره ماه نوامبر در مسکو برگزار خواهد شد.

ضمنا، طی سال ۲۰۱۸ در رسانه های جهان اطلاعات جالبی درباره گمانه زنی های استعفای فرانکو فالچینلی معاون اول رئیس این فدراسیون منتشر شد. مثلا اینکه چرا معاون رئیسی که قبل از انتخابات از حمایت و رای ۱۵ عضو از ۱۷ عضو کمیته اجرایی برخوردار بود، ناگهان تصمیم خودش را تغییر داد؟ فرانکو فالچینلی با اراده خود نه فقط از نامزدی در انتخابات امتناع کرد، بلکه از سمت رئیس موقت AIBA کنار رفت.

برخی از افراد این اتفاق را به پیدایش ناگهانی غفور رحیم اف در صحنه انتخابات ربط دادند. اما نامزدی وی نگرانی خاص کمیته بین المللی المپیک را برانگیخت. مسئله این است که طبق اطلاعات کمیته بین المللی المپیک، غفور رحیم اف رابطه تنگاتنگی با جرایم سازمان یافته دارد و یکی از سرکردگان گروهک جنایتکار “دایره برادرانه” است که اشخاص مشهور جنایی از کشورهای شوروی سابق را در بر دارد.

بطوری که در سال ۲۰۰۰ طی برگزاری بازی های المپیک در سیدنی دولت استرالیا به دلیل اینکه او مظنون به رابطه با گروهک جنایی سولنسوو، یا همان کارتلهای مواد مخدر بین المللی و همچنین پولشوئی جنایی بود از اخذ ویزا برای غفور رحیم اف امتناع کرد.

پس از آن در سایت وزارت خزانه داری آمریکا اطلاعاتی منتشر شده است که در آن، غفور رحیم اف بطور مستقیم جنایتکار و سرکرده گروهک متحد جنایی مشغول به تجارت مواد مخدر عنوان شد. در سال ۲۰۱۳ درازبکستان غفور رحیم اف متهم به اخاذی و پولشوئی شد. بعد از آن نام او به عنوان یکی از جنایتکاران اصلی در فهرست اسامی تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفت.

طی این مدت غفور رحیم اف فعالیت در سمتهای بالا در کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون بوکس ازبکستان را ادامه داد. بطوری که از سال ۱۹۹۹ او رئیس منطقه آسیای میانه شورای المپیک آسیا، از سال ۲۰۰۶ مدیر اجرایی فدراسیون بین المللی بوکس (AIBA) و نیز رئیس فدراسیون بوکس آسیا بود. در سال ۲۰۱۰ در کنگره AIBA با رای ۹۵ عضو این سازمان، به سمت رئیس کنفدراسیون بوکس آسیا انتخاب شد.

انتخاب او به ریاست موقت، همزمان با ادعاهای قانونی نسبت به او از سوی کمیته بازرسی مالی OFAC و وزارت خزانه داری آمریکا، پلیس بین الملل و همچنین ارگانهای حقوقی ازبکستان صورت گرفت.

تعیین غفور رحیم اف و پیشبرد نامزدی او به سمت رئیس ثابت فدراسیون بین المللی بوکس آماتور، نارضایتی شدید کارشناسان ورزشی را برانگیخته است. با توجه به بند ۳۵٫۲ آیین نامه AIBA، نامزد این سمت باید سوابق کاری درستی داشته باشد.

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرده است که با توجه به سوء ظن  به رابطه با جنایت سازمان یافته، شخصیت رئیس موقت کنونی AIBA و احتمال انتخاب آن به ریاست این فدراسیون غیر قابل قبول است.  کمیته بین المللی المپیک آمادگی دارد تصمیمی قطعی درباره حذف بوکس از بازیهای المپیک در توکیو در سال ۲۰۲۰ بگیرد و با قطع همزمان  تمام پرداختهای کمکی به این فدراسیون، بررسی سیستم مدیریت آن را  ادامه دهد.

در صورت انتخاب رسمی غفور رحیم اف به سمت رئیس AIBA، کمیته بین المللی المپیک فعالیت این فدراسیون را مسدود خواهد کرد. در آن صورت، احتمال دارد بوکس آماتور از فهرست انواع ورزش المپیک خارج شود.

 با توجه به اینکه بوکس یکی از قدیمی های ورزش المپیک است و در حال حاضر هم شهرت جهانی دارد، حذف آن از بازی های المپیک به اعتبار AIBA آسیب بزرگی می رساند و همچنین احساس میلیونها طرفدار آن در سراسر جهان را جریحه دار خواهد کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مستطیل سبز | نگاه تازه به ورزش فوتبال