شما اینجا هستید
» » شبی که تهران تا صبح نخوابید

استقلال ( تاج سابق) در یکی از روزهای فروردین سال 1349 موفق شد به اولین جام باشگاه های آسیا خودش در ورزشگاه امجدیه تهران دست یابد.

امروز بیست و یکم فروردین روز ماندگاری در تاریخ فوتبال ایران خصوصا باشگاه استقلال است . چرا که آنها در این روز به رهبری زدراکو رایکوف فقید موفق شد ند در سال 1349 در فینال جام باشگاه آسیا با شکست هاپوئل  اسائیل به مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کنند.تا یکی از آن ستاره های که هواداران استقلال به آن افتخار می کنند آن شب در آسمان این تیم ظهور کند .

 
 به همین خاطر در نظر گرفتیم با علی جباری یکی از بازیکنان ماندگار تاریخ این باشگاه در خصوص آن  روز و حال و هوای حاکم درآن بازی صحبت کنیم .
علی جباری درباره خاطراتش از آن شب به یاد ماندنی گفت :«  به علت حساسیت زیادی که این دیدار درآن زمان داشت  کلیه مردم از تمام رده های سنی قبل از شروع این دیدار درگیر آن بازی بودند و در واقع جو بسیار عجیبی در آن زمان شکل گرفته بود که تا آن روز هیچ کسی به یاد نداشت. »


وی در ادامه با توجه به اینکه هاپوئل از کشور اسرائیل حریف ایران شده بود گفت:« اینکه حریف ما یک تیم از کشور اسرائیل بود بر میزان اهمیت این دیدار افزوده بود و به همین خاطر مردم حساسیت زیادی نسبت به این دیدار پیدا کرده بودند و دلشان نمی خواست مغلوب تیمی از کشور اسرائیل شویم خیلی حساس تر حتی نسبت به باخت در مقابل عربستان امروزی.»


وی در ارتباط با جریان بازی گفت:« قبل از شروع بازی استرس زیادی داشتیم .اما در ادامه با صحبت هایی که رایکوف  انجام داد استرس بچه ها کاهش یافت و در ادامه توانستیم با گل دقایق پایانی غلام وفا خواه و مسعود معینی به قهرمانی برسیم شاید باورش برای خود ما هم سخت بود که بتوانیم در عرض ده دقیقه دوبار به گل برسیم و همین امر باعث شد آن شب امجدیه به دیگ جوشانی تبدیل شود.»
بعد از اتمام  بازی وی درباره جو آن شب تهران این چنین می گوید :« آن شب تمام شهر به همین بهانه چراغانی شده بود و تمام مردم فارغ از هر رنگ و تعلقی به هم شیرینی  تعارف می کردند و در کل شور وشعفی در میان مردم ایجاد شده بود . خاطرم هست کیهان ورزشی در فردای آن روز  نوشته بود" شبی که تهران تا صبح  نخوابید". »


وی در ادامه  افزود:« بعد از پایان بازی جو آنقدر شاد و مثبت بود که مردم در ورزشگاه و خیابان ها به جشن پرداختند. رییس باشگاه وقت استقلال که همزمان ریاست فدراسیون را هم بر عهده داشت برای قدردانی از هواداران پرسپولیس که در کنار تماشاگران استقلال به تشویق تیم تاج پرداخته بودند، دستور داد محرومیت عزیز اصلی سنگربان پرسپولیس که دو ماه قبل در شهرآورد ناتمام، به داور سیلی زده بود بخشیده شود و بلافاصله یکی از شعرای مطرح آن دوران  که خودش بازیکن تاج مشهد بود، ترانه‌ای در وصف قهرمانی تیم استقلال (تاج سابق)سرود.


وی در پابان با تعریف و تمجید بسیار از رایکوف کسی که بیشترین نقش را در این قهرمانی ایفا کرد اظهار داشت :« باور کنید که از روی تعصب و جانبدارانه صحبت نمی کنم اما رایکوف با تمام مربیانی که از ابتدای این فوتبال تا امروز به  ایران آمده اند تفاوت زیادی داشت او خودش به زمین های خاکی می رفت و بازیکنان مستعد را پیدا می کرد و به استقلال می آورد. او حجازی را از زمین های خاکی تهرانپارس، حسن روشن را از زمین خاکی اختیاریه و چندین و چند بازیکن را از همین زمین های خاکی می دید و به باشگاه می آورد. او حتی به تهران هم اکتفا نمی کرد و برای مثال به  اهواز می رفت و بازیکنانی مثل برادران مظلومی را پیدا می کرد و حتی  خاطرم هست او برداران مژدهی را هم  در پارک ساعی  یا به قول خودش جنگل ساعی  هنگامی که با همسرش در پارک قدم می زد پیدا کرد .  در  کل می خواهم بگویم او احساس مسئولیت  زیادی داشت و به همین دلیل معتقدم  رایکوف با همه فرق داشت. ضمن اینکه  فراموش نکنید  هردو نسلی که در آسیا  به مقام قهرمانی آسیا رسیدند بدون شک مدیون رایکوف هستند.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مستطیل سبز | نگاه تازه به ورزش فوتبال